• Home
  • The News
  • Hardware
  • Mobility
  • Gaming Gear
  • Games Reviews
  • Editorials
  • eSports
  • Forum
Home 3D ATI Radeon 5970...meet the King pwner!

 



  • Forgot your password?
  • Forgot your username?
  • Create an account

 

Pentru comunitate

  • Concursuri
  • WASD servers

 

Polls

Folosesc un mouse:
 

Most read last 6 months

  • NVIDIA GeForce GTX 680 - un GPU regândit total
  • GIGABYTE Battlefield 3 Winter Cup
  • ASUS Rampage IV Extreme review
  • GIGABYTE G1 Assassin 2 review
  • GIGABYTE Battlefield 3 Winter Cup - rezultate şi poze

Ultimele mesaje in forum

  • Pc nou
    VIPER 
  • Prezentați-vă!
    badjew 
  • Vind Nokia 6234 decodat Made in Germany full pachet
    alexx1488 
  • Vind Samsung U800 Silver 3G decodat 3 MPx
    alexx1488 
  • probleme hard disk WD20EARS
    George 
  • Vind UPS APC 800VA Impecabil
    alexx1488 
  • Cum sa fie organizata urmatoarea cupa de Battlefield 3?
    DreakuSaurusREX 
  • [Vand] Placa video Sapphire HD4850
    kAos 
  • Thread prezentare
    Popescu Pompiliu-Ion 
  • Vand 2 conturi Dead Island + un cont origin Dead Space 2
    BLKZ 

Latest comments

  • Le-am vazut si am vazut si alte articole cu 670… written_by andrei88 on Saturday, 12 May 2012 16:14
    NVIDIA GeForce GTX 670 review
  • andrei88, ai vazut toate cele 7 pagini? eu zic ca… written_by ferike on Friday, 11 May 2012 12:49
    NVIDIA GeForce GTX 670 review
  • salutne-am gandit sa il condensam cat mai mult pentur a… written_by fulger on Friday, 11 May 2012 09:23
    NVIDIA GeForce GTX 670 review
  • ba merita daca castigi la loto. cam scurt reviewul written_by andrei88 on Friday, 11 May 2012 09:15
    NVIDIA GeForce GTX 670 review
  • buna placa, dar o sa stau in continuare cu 560.nu… written_by fiddlesticks on Friday, 11 May 2012 09:08
    NVIDIA GeForce GTX 670 review

Afiliaţi

Your ad here
Your ad here
Joomla templates and extensions
Your ad here
Your ad here
Your ad here
Your ad here
Your ad here

Hai pe Facebook

 

Tag Cloud

și Amd Asus Avea Battlefield Bază De Ea Gaming Gigabyte Iar Intel Kingston La Logitech Mai Mouse Nvidia Pentru Placa Radeon Razer Review Sony Ssd Trailer Ubisoft Usb Video Vor


ATI Radeon 5970...meet the King pwner!
Written by Octavian Fulger   
Monday, 23 November 2009 04:12
Page 1 of 16

Producător: ATI
Nume produs: Radeon 5970
Informaţii: ati
Preţ aproximativ: 599 $

 

AMD a fost prima companie care a lansat pe piaţă plăci video compatibile DirectX 11, primele apariţii fiind HD5870 şi HD5850 pentru gama upper-mainstream/high-end, urmate la scurt timp de modelele HD5770 şi HD5750 pentru mainstream. Despre aceste plăci aţi putut citi deja cele câteva articole care acoperă atât configuraţii single-card cât şi dual-card, în cazul modelelor HD5870 şi HD5770.

Acum a venit timpul să discutăm despre cea mai nouă şi cea mai puternică placă video de la AMD dedicată segmentului enthusiast: ATI Radeon HD5970. Aceasta este urmaşa binecunoscutei HD4870 X2, care chiar nu mai are nevoie de nicio prezentare. Probabil că vă întrebaţi de ce nu-i zice HD5870 X2... asta o s-o lămurim mai încolo oleacă. Evident, HD5970 îşi propune să fie cea mai puternică soluţie single-card de pe piaţă, la fel cum făcuse HD4870 X2 la vremea ei (chiar dacă ulterior a fost detronată de GTX295).

Haideţi să facem un mic off-topic... o să ziceţi că „la ce sunt bune plăcile video DX11 dacă nu există jocuri DX11?”. Păi sunt bune la două lucruri.

Primul – forţează industria jocurilor să avanseze. Plăcile DX11 au stârnit curiozitatea multor utilizatori. Iar acum, după ce şi le-au cumpărat, bat la porţile producătorilor de jocuri, să scoată odată titlurile DX11.

Şi al doilea lucru, poate cel mai important, e că ne oferă o idee asupra performanţelor noii generaţii comparativ cu vechea generaţie. Dar mai ales, ne oferă o perspectivă viitoare în ceea ce priveşte segmentul jocurilor - odată cu o generaţie nouă, şi implicit mai puternică, vor apărea şi jocuri mult mai solicitante.

Cu alte cuvinte, ne arată cât sunt de superioare plăcile noi faţă de generaţia aproape apusă şi în ce măsură va fi necesar un upgrade în momentul în care vor exista jocuri suficiente care să folosească noul API la capacitate maximă. Sincer, din acest punct de vedere, situaţia multora dintre noi nu e foarte fericită, deoarece am văzut cu toţii cum se comportă un GTX285 (actualul vârf de gamă single-gpu de la NVIDIA) în momentul activării SSAO în BattleForge. Evident, o parte din gameri vor rămâne pe Windows XP, deci nu o să le prea pese de noile plăci DX11.

Dar să revenim la seria HD5000. Aici AMD a luat o decizie interesantă comparativ cu fosta generaţie: au renunţat la denumirea clasică a nucleelor (RVxxx) în favoarea unor nume mai normale: Cypress (HD5870), Juniper (HD5850) etc. În cazul nostru, HD5970 poartă numele de Hemlock. Un nume extrem de sonor şi puternic, la fel ca Terminator, Rambo, Darth Vader, Skywalker, Mr. Doom etc. Deja ne lasă o impresie cum că „HD5970 means business!” şi ne atenţionează să nu facem greşeala de a subestima această placă.

Deci aşteptări mari de la cel mai nou membru al C.A.B. (Clubului Acceleratoarelor Grafice :D). Vom vedea în continuare în ce măsură se vor adeveri.

 

 

Next up: Specificaţiile. Stay close.

 


<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

 

Add comment

Login for more options | Comments are approved by admins


Send
Cancel
JComments

Valid XHTML and CSS.

WASD | 2008-2012 | About | Sitemap